WNK
Załóż kontoZałóż konto Twój koszykTwój koszyk
Zaloguj się
Zapomniałem hasła

Szukaj

Mirosław Pokora

1931-2006

Mirosław Pokora
ilustrator, plakacista, karykaturzysta, współpracownik wielu oficyn oraz czasopism polskich i zagranicznych, autor książki To samo inaczej. Szczególnie często posługiwał się techniką rysunku piórkiem; nie stronił od stylizacji, deformacji i satyry, a gdy decydował się na realistyczne środki wyrazu, niemal nigdy nie rezygnował z właściwego sobie pogodnego humoru. Spośród najpopularniejszych dzieł artysty należy wymienić ilustracje do Babci na jabłoni Miry Lobe, Odwiedziła mnie żyrafa Stanisława Wygodzkiego i 30 lutego Wandy Chotomskiej (dwie pierwsze książki pierwotnie opublikował Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", trzecią Biuro Wydawnicze "Ruch"; wszystkie zostały wznowione przez Wydawnictwo Dwie Siostry w serii "Mistrzowie ilustracji"). Inne charakterystyczne prace Mirosława Pokory powstały do następujących książek: Bambi Feliksa Saltena, Jedziemy nad morze Wandy Chotomskiej, Prawie wszystkie przygody Zuzanny Ady Kopcińskiej, Zorro, załóż okulary! Marty Tomaszewskiej. W serii "Poczytaj mi, mamo" grafik zilustrował m.in. Ali-Babę i pasterza, Pałac, którego nie było oraz Oj, tato, co robisz? Zdzisława Nowaka, a także Pana Maluśkiewicza i wieloryba Juliana Tuwima.