WNK
Załóż kontoZałóż konto Twój koszykTwój koszyk
Zaloguj się
Zapomniałem hasła

Szukaj

Markus Zusak

Markus Zusak
(ur. 1975) jest autorem pięciu książek, w tym światowego bestsellera "Złodziejka książek", przetłumaczonego na ponad czterdzieści języków. Od pierwszego wydania w 2005 roku powieść znajduje się na liście bestsellerów "New York Timesa" (czyli już ponad dekadę!), co czyni autora jednym z najbardziej znanych pisarzy australijskich. Zusak do dziś zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów Amazon.com, Amazon.co.uk, "New York Timesa" oraz w wielu krajach Ameryki Południowej, Europy i Azji.
Jego pierwsze trzy powieści ("Moje tak zwane życie", "Walczący Ruben Wolfe" i nietłumaczona na język polski "When Dogs Cry", wydana też jako "Getting the Girl"), ukazały się w latach 1999–2001, zdobywając nagrody w Australii i USA. "Posłaniec" oraz "Złodziejka książek" otrzymały wiele nagród literackich, wielokrotnie były nagradzane przez czytelników oraz zajmowały wysokie miejsca na listach bestsellerów.
W 2013 roku "Złodziejka książek" została sfilmowana. Adaptację wyprodukowała wytwórnia Twentieth Century Fox. W filmie wyreżyserowanym przez zdobywcę nagrody Emmy, Briana Percivala  ("Downton Abbey"), zagrali m.in.: Geoffrey Rush ("Blask", "Jak zostać królem"), Emily Watson ("Przełamując fale", "Anna Karenina") oraz Sophie Nelisse ("Pan Lazhar") jako Liesel Meminger, tytułowa złodziejka książek.
W roku 2014 Zusak otrzymał nagrodę American Library Association’s Margaret Edwards za istotny wkład w literaturę young adult za całokształt twórczości od powieści "Moje tak zwane życie" po "Złodziejkę książek".
O swojej najnowszej, długo wyczekiwanej książce mówi tak: "Clay Dunbar buduje most z wielu powodów: dla braci, żeby uhonorować rodziców, ale również po to, by ocalić siebie. By stał się cud".
Markus Zusak dorastał w Sydney, gdzie wciąż mieszka z żoną i dwójką dzieci.

Tego twórcy:
Złodziejka książek
Złodziejka książek
Posłaniec