II Nagroda w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
W jaki sposób przetrwać wśród tygrysów, gdy się jest zębiełkiem białawym? Czy w świecie replikantów potrzebni są romantyczni wieszcze? I co zrobić, by przekonać ludzi, że młodość nie zależy od metryki urodzenia? Jeśli szukasz odpowiedzi na podobne pytania, przeczytaj "Wstydu za grosz!". Wciśnij czwórkę, jeżeli wolisz otrzymać darmowy jajowar…
Pełna humoru i mądrości powieść Zuzanny Orlińskiej to historia dwóch niezwykłych kobiet, które – każda na swój sposób – próbują walczyć z presją społeczną. Nastoletnia Julianka bardzo się różni od koleżanek z klasy i jest przekonana, że ma więcej z zębiełka niż ze zmysłowej tygrysicy. Z kolei jej przebojowa babcia Delfina to reżyserka, która czuje, że zaczyna być dyskryminowana ze względu na wiek. Z braku lepszych propozycji Delfina postanawia poprowadzić warsztaty teatralne dla koła seniorów w gminnym domu kultury. Gdy zapada decyzja o wystawieniu sztuki, starsza pani nie ma wątpliwości, że muszą to być Dziady… a może po prostu Dziadki?
Historia toczy się w pogrążonej zimie stolicy, gdzie żyje Lena, wrażliwa wnuczka swojej przebojowej babci Delfiny i córka kochającej, acz nie do końca rozumiejącej świat wrażliwców matki. Obok kobiecych rol, pojawi się też rola nastolatka Alexa, chłopaka o dość wyrafinowanej wyobraźni i nietypowych w tych czasach zainteresowaniach, w dziedzinie starych ekranizacji filmowych.
Książka porusza temat inności, akceptacji samego siebie. Nasza bohaterka nastoletnia Lena szuka swojego miejsca w młodym społeczeństwie, wtapia się w tłum, ale to nie jest prawdziwa ona, wcale nie jest jej tam dobrze.
Temat, jaki porusza autorka to również starzenie się z ambicją, babcia Delfina to była gwiazda wielkiej sceny teatralnej. Starsza pani ma w sobie więcej charyzmy i pozytywnej energii niż nie jedna nastolatka. Babcia artystka nie godzi się z brutalnym światem nastawionym na biznes. Kobieta wpłata w książkę wiele artystycznych refleksów. Przebojowość czyni z niej główna postać, na której skupia się autorka w pierwszych rozdziałach książki.
Mały spojler: Lekcja geografii dla Leny kończy się strasznym upokorzeniem. Informacja z jej telefonu przeczytana przez nieupoważnionego kolegę skutkuje salwą śmiechu i drwin. Dziewczyna nie może się pozbierać po tej akcji, znajduje schronienie w mieszkaniu wyrozumiałej babci. Na szczęście zbliżają się ferie zimowe, w których czasie dziewczyna odzyskuje całkowitą równowagę, a życie nabiera rumieńców. Lena zostaje oficjalną dziewczyną najfajniejszego chłopaka w szkole, Michała. Nastolatka zmienia się nie do poznania, próbuje przekonać sama siebie, że robi dobrze.