Recenzje:
2015-10-14
Małgorzata Ostrowska [1]
Jest to kolejna książka bestsellerowej autorki „Zostań, jeśli kochasz” i „Wróć, jeśli pamiętasz”. Niestety niedane mi było przeczytać żadnej z nich, ale oczywiście zaraz to nadrobię.

Główny bohater Willem stracił kontrolę nad swoim życiem. Został on bardzo boleśnie zraniony śmiercią ojca, która bardzo przeżywa. Podczas wycieczki do Paryża poznaje tam niezwykłą dziewczynę. I nie potrafi zapomnieć tego dnia, w którym ja poznał mimo tego, że nie pamięta nawet jej imienia. Dzień spędzony w Paryżu pozostaje dla niego zagadką, czy zdoła ja rozwikłać? Ale jego serce podpowiada mu, że musi ją odnaleźć, chociaż nie zna nawet jej prawdziwego imienia. Czy los będzie dla niego łaskawy i czy uda mu się spotkać z Allyson? Bo tak ma na imię zaginiona dziewczyna. Czy będą razem. Jest to bardzo romantyczna trochę zagmatwana opowieść o miłości, podróżach i zbiegach okoliczności, które maja wpływ na całe jego życie. Wciągająca do tego stopnia, że przeczytałam ja przez 2 dni. Lekka i przyjemna do czytania książka.
2015-10-02
Ruczek [12]
"Ten jeden rok" to powieść pełna magicznych scen, jak i takich, wyrwanych prosto z codziennego życia. Odwiedzimy w niej ciekawe miejsca, poznamy niesamowite zakamarki ludzkiej duszy oraz będziemy oczarowani tym, co serwuje nam autorka. Sama ta historia, choć może i jest odrobinę banalna, to tak naprawdę porusza bardzo ciekawe tematy związane z życiem każdego z nas. Nie chodzi tutaj bowiem tylko i wyłącznie o przypadkowo poznaną miłość, czy szukanie "tej jedynej", a o to, jak nawet całkiem obca osoba może wpłynąć na czyjeś życie, jak nasze relacje z rodzicami mogą się pokomplikować przez nieumiejętność porozumiewania się, czy jak sami sobie potrafimy budować klatkę, z której później nie umiemy znaleźć wyjścia.

Książka ta to opowieść o szukaniu swojego miejsca w życiu, odnalezieniu samego siebie, poradzeniu sobie z trudną przeszłością i niełatwą teraźniejszością. Książka ta także mówi o nadziei, szczęśliwych zrządzeniach losu oraz o braniu własnego losu w swoje ręce. Główny bohater przechodzi długą drogę, aby jednego dnia zmienić swój pogląd na samego siebie.

Autorka, choć niczym mnie nie zaskoczyła, to, muszę przyznać, że uraczyła mnie ciepłą i przyjemną historią, którą czytało mi się bardzo szybko. Czy ją polecam? Zdecydowanie wszystkim tym, którzy przeczytali "Ten jeden dzień" i pragną poznać drugą stronę medalu opisywanej tam opowieści, ale również samą historię Willema, a przy tym wszystko to, co doprowadziło do jego spotkania z Allyson. Jednakże samo zakończenie pozostawia trochę do życzenia, podobnie, jak w przypadku pierwszej powieści z tego cyklu, gdyż wszystko urywa się w najmniej odpowiedniej chwili. Tak czy inaczej, nie żałuję poznania tej historii i jej bohaterów, a moją przygodę z powieściami Gayle Forman nadal będę kontynuować, gdyż stanowią one miłe oderwanie się od rzeczywistości.