O nas

WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA

Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA to wyjątkowa oficyna, łącząca tradycję i nowoczesność. Od 1921 roku towarzyszymy kolejnym pokoleniom czytelników, którym dostarczamy książki piękne i wartościowe. Mamy wyłączne prawo do publikacji takich klasycznych, ponadczasowych pozycji, jak książki A.A. Milne’a ("Kubuś Puchatek", "Chatka Puchatka"), Astrid Lindgren ("Dzieci z Bullerbyn", "Ronja, córka zbójnika", "Bracia Lwie Serce") oraz dziewięciotomowy cykl o Muminkach. Jesteśmy również wydawcą serii o Mikołajku znakomitego duetu autorsko-ilustratorskiego Sempé-Goscinny.

Pilnie śledzimy zagraniczne nowości, starając się przybliżyć polskim czytelnikom najciekawsze pozycje literackie na świecie. Publikujemy zarówno rozchwytywane przez czytelników hity, jak "Dziennik cwaniaczka" Jeffa Kinneya czy "Zostań, jeśli kochasz" Gayle Forman, jak i  nagradzane przez znawców literackie perły jak "Złodziejka książek" Markusa Zusaka. W ofercie wydawnictwa znajdują się "Fistaszki zebrane" Charlesa M. Schulza, prezentujące jeden z najsłynniejszych komiksów prasowych.

Wciąż wydajemy polskie przeboje sprzed lat. "Przygody kota Filemona" Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana z ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak, "Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego zilustrowanego przez Zbigniewa Rychlickiego, niezapomniane historie z cyklu "Poczytaj mi, mamo", dzięki którym można sobie przypomnieć dorobek najlepszych polskich autorów i ilustratorów, oraz przepiękny reprint "Wędrówki pędzla i ołówka" Marii Terlikowskiej w wyjątkowej oprawie graficznej Janusza Stannego.

W naszej ofercie nie brakuje też współczesnych propozycji dla dzieci i młodzieży. Sympatię czytelników zdobyły takie serie jak "Hej, Jędrek" Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka czy "Zosia z ulicy Kociej" Agnieszki Tyszki ilustrowana przez Agatę Raczyńską, w udany sposób łączące tekst oraz grafikę.

W naszej ofercie wydawniczej nie mogło zabraknąć lektur szkolnych, są to między innymi: "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów czy "Jak Wojtek został strażakiem" Czesława Janczarskiego.
Dbamy, by książki, które oddajemy w ręce najmłodszych czytelników, były jak najlepsze, by tekst był wartościowy, a ilustracje łączące tradycję z nowoczesnością kształtowały poczucie estetyki. Specjalizujemy się w wysmakowanych graficznie książkach dla dzieci, choćby tych z serii "Opowiem ci, mamo" i "Rok w…", w których podziwiać można m.in. ilustracje Katarzyny Bajerowicz, Nikoli Kucharskiej, Artura Nowickiego, Daniela de Latoura, Emilii Dziubak, Przemysława Liputa, Katarzyny Boguckiej. Uznanie zdobyły również książki autorskie Ewy Kozyry-Pawlak oraz Pawła Pawlaka.

Nie boimy się nowatorskich form – takich jak książka układanka ("Żeloglutki na placu budowy" Janusza Wyrzykowskiego i "Drzewo" Katarzyny Bajerowicz") oraz niezwykłe rozkładane harmonijki ("Mapa przyszłości" Tomasza Minkiewicza, "Podróż dookoła świata" Nikoli Kucharskiej).

Nie zapominamy o edukacji. Z myślą o rozwoju mowy dziecka stworzyliśmy serię "Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać", w której dr n. hum. logopeda i pedagog dziecięcy Marta Galewska-Kustra, z utalentowaną ilustratorką Joanną Kłos, pomagają w wypracowaniu odpowiednich umiejętności.
Naukę czytania wspomagają dwie książki autorstwa Beaty Ostrowickiej, zilustrowane przez Katarzynę Kołodziej: "Poczytam ci, mamo. Elementarz" oraz "Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny". Kolejny z naszych elementarzy, "Elementarz dla dzieci z dysleksją" Agnieszki Łubkowskiej z ilustracjami Joanny Kłos, to z kolei wyjątkowa pozycja dla uczniów z zaburzeniami koncentracji.
Z myślą o starszych czytelnikach powstała seria "Ale historia…" Grażyny Bąkiewicz, ilustrowana przez Artura Nowickiego, która w humorystyczny sposób przybliża historię Polski.  
W naszej ofercie znajdują się również pozycje dla dorosłych czytelników.

Czerwiec 2016 roku to kolejny krok w rozwoju naszej firmy. Postanowiliśmy wydawać gry planszowe i stworzyliśmy zespół złożony z najlepszych specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie na polskim rynku gier. Naszym celem jest stworzenie bogatej oferty atrakcyjnych gier przeznaczonych dla dzieci, rodzin i dorosłych graczy. Zagraj z nami!


HISTORIA

"Nasza Księgarnia" to jedna z najstarszych oficyn wydawniczych w Polsce. Działalność edytorską rozpoczęła w sierpniu 1921 roku.
W okresie międzywojennym przewagę w produkcji wydawniczej stanowiły książki metodyczne dla nauczycieli oraz podręczniki szkolne. Książki dla dzieci, choć produkowano ich znacznie mniej, odznaczały się bogatą, jak na owe czasy, szatą graficzną. Do września 1939 r. nakładem NK ukazały się ogółem 454 tytuły.

W latach 1939–1945, w czasie wojny, "Nasza Księgarnia" nie przerwała działalności wydawniczej, zmieniła tylko jej formy, przystosowując je do warunków pracy konspiracyjnej.

Po wojnie, 10 czerwca 1945 r., wydawnictwo przekształciło się w spółdzielnię pod nazwą Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia". A 1 stycznia 1954 r. stała się przedsiębiorstwem państwowym. Początkowo jego nazwa brzmiała: "Państwowe Wydawnictwo Literatury Dziecięcej Nasza Księgarnia". W lutym 1960 r., decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki, została zmieniona na "Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia".

W 1992 roku Naszą Księgarnię przekształcono w przedsiębiorstwo prywatne.
Z wydawnictwem przez wiele lat związani byli tacy autorzy, jak np. Alina i Czesław Centkiewiczowie, Hanna Ożogowska, Czesław Janczarski,  Jan Brzechwa, Adam Bahdaj, Helena Bechlerowa, Irena Jurgielewiczowa, Edmund Niziurski, Janusz Domagalik, Ewa Szelburg-Zarembina, Hanna Januszewska, Irena Tuwim, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Wanda Chotomska, Ewa Nowacka oraz ilustratorzy Bohdan Butenko, Hanna Czajkowska,  Bożena Truchanowska, Maria Orłowska-Gabryś, Zbigniew Rychlicki, Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko,  Zdzisław Witwicki.