Zwierzęta to prawdziwi mistrzowie architektury! Emilia Dziubak w swym niezwykłym atlasie przedstawia ich najciekawsze dokonania: budowle naziemne i podziemne, domy na wodzie i pod wodą, domy jednorodzinne i kawalerki, osiedla, domy przenośne i tymczasowe. Wśród licznych przykładów znalazły się między innymi: gniazdo uszyte przez krawczyka, gniazda ze śliny, jedna z największych ptasich budowli, czyli kopiec lęgowy nogala zmiennego, spiżarnia dzięciura żołędziowego, ogromna konstrukcja tkaczy towarzyskich, altanka ogrodnika brunatnego, papierowe gniazdo osy pospolitej, gniazdo pszczół i innych owadów, kopce mrówek, ale również mosty i tratwy mrówek legionistek, termitiery, pułapki pająków, kawalerki larw chruścików, rozbudowane nory golców piaskowych, żeremia bobrów, krecie tunele i wiele innych.
Przede wszystkim piękna
Przede wszystkim mądra
Przede wszystkim przejrzysta
Przede wszystkim, to muszę przyznać, że nie jestem obiektywnym czytelnikiem, bo książki Pani Emilii Dziubak wielbię i kolekcjonuję. Jej kreska, ale też wrażliwość i wyzierająca z każdej plamy koloru miłość do zwierząt sprawia, że książki przez nią stworzone mają duszę. Ja widzę jak wygląda to zdanie i jak ono brzmi. I mimo, że nie jestem osobą, która podchodzi bardzo emocjonalnie do książek, to tak to zostawię bo to święta prawda.
Z technicznych spraw - mnóstwo wiedzy. Pięknie i czytelnie przedstawionej. Podziały na typy zwierząt, materiały budowlane, rodzaje mieszkań, i tak dalej. Krótkie ale wyczerpujące teksty. Spójność. I delikatna, spokojna kolorystyka odpowiadająca realiom i nie męcząca wzroku.
Bardzo wartościowa. Mnie zachwyca